Výrobky z naší mačkárny

Skleněné výrobky z naší mačkárny

 

          Výrobky pocházející z naší drikety jsou převážně ze sododraselného tyčinkového skla bez olova ručně taženého a pochází ze sklářských hutí z let 30. minulého století a to z velké části ze soukromé hutě fy. Zappe. Ke zpracování u kytiček se používá technologie z počátku 19. století. Za pomoci sklářského stolu s měchem a knoty (lampa) a ručního tvarování pomocí formy a pinzety se kytičky různých tvarů a barev zhotovují po jednom kuse (pracná metoda, nutná manuální zručnost a znalost technologického postupu). U vinutých perel jde o postup níže popsaný - náročný na čas a dodržování výrobního postupu. Broušené ohňové i mačkané perle jsou z let prvorepublikových a pocházejí z drikety z dvacátých let 20. století.

 

 mnoho ruz

 

Ketlování - spojování korálků či perel pomocí speciálních kleštiček a očkových drátů.

 

Vinuté perle

Vinuté perle vznikají nad benzinovou sklářskou lampou (kahan s knoty) - odtud pochází název "lampové perle", kdy je sklovina z tyčinky ručně navíjena (viklována) nejčastěji na tombakový drát smočený v kaolinové hlince, po temperaci a namočení ve vodě se perle z drátu stáhnou, vyperou a usuší. Při zhotovování se používá mnoho zdobících technik. Lesku se docílí znovu opálením v ohni.

IMG_E4947 (4)

 

Broušené perle

Broušené perle se původně vyráběly ručním broušením z mačkaného polotovaru s facetami za pomocí pískovcového brusu s leštěním na dřevě. Později dochází ke strojnímu opracování, ale tím i dělení na perle cínové a ohňové. První perle jsou strojně broušené a mechanicky leštěné - cínovky. Druhou skupinou jsou broušené perle, leštěné nikoliv mechanicky, ale tepelně, původně ve dřevem vytápěných pecích a na šamotových talířích-ohňovky.

IMG_4952 (2)

 

Rumplované korálky

Po namačkání se lesk dociluje RUMPLOVÁNÍM, což je omílání v dřevěných kulatých sudech za pomoci vody a jemného písku.

IMG_4978 (2)

 
 
Mačkání je odvozeno od zmáčknutí skla určitého objemu do formičky. Mačkání se provádělo výhradně ručně, nejdříve do mačkárenských kleští různých velikostí. Na jejich principu lisování skla se pak vyvinula mechanizovaná a později poloautomatická i automatická mačkadla různých tvarů a typů.